Płyn w gaz
Gaz w płyn
Płyn w ciało stałe
Parowanie
Strona główna
Domieszki
Dlaczego lód pływa?
Lód

Zamarzanie i wrzenie  zdjęcia.

 

 

 

Rotation - tapety na pulpit

Ciśnienie.

 

Zwykle mówi się, że woda zamarza w temperaturze 0°C, a wrze w 100°C, jednak jest to prawdą jedynie dla normalnego ciśnienia atmosferycznego. Zmiana ciśnienia zmienia także temperaturę w jakiej woda zmienia stany skupienia. Zwiększenie ciśnienia obniża temperaturę topnienia lodu, czy też zamarzania wody znajdującej się w stanie ciekłym. Dlatego łyżwiarze mogą ślizgać się po powierzchni zamarzniętego jeziora. Ciężar ciała skupiony jest w takiej sytuacji na wąskiej płozie, wywierając tym samym duży nacisk na lód. Obniża to jego temperaturę topnienia, w związku z czym temperatura otoczenia przestaje być odpowiednio niska, aby zamarznięta woda mogła pozostać w stanie stałym. W wyniku tego lód pod łyżwami natychmiast zamienia się w wodę w stanie płynnym, tworząc cieniutką warstwę, po której ślizga się łyżwiarz. Po przejechaniu , woda - na którą przestaje być wywierany nacisk - natychmiast zamarza.
Zmiana ciśnienia zmienia także temperaturę wrzenia wody. Pod działaniem niższego ciśnienia cząsteczkom wody łatwiej jest przedostać się do atmosfery, dlatego woda wrze w temperaturze niższej niż normalnie. Czasami alpiniści narzekają, że w wysokich górach trudno jest zaparzyć smaczną herbatę. Spowodowane jest to tym, że im wyżej się wespniemy. tym mniejsza ilość powietrza znajduje się nad nami. W związku z tym zmniejsza się ciśnienie, powodując, że temperatura wrzenia wody jest zbyt niska, by wydobyć z liści herbaty odpowiedni aromat i smak. Dalsze podgrzewanie zwiększy tempo wrzenia, nie podniesie jednak temperatury wody.
Odwrotne zjawisko ma miejsce podczas gotowania wody w szybkowarze. Jest to pojemnik, który po szczelnym zamknięciu nie wypuszcza na zewnątrz powstającej w trakcie gotowania pary. Zwiększa to ciśnienie wewnątrz naczynia, co utrudnia parowanie. W wyniku tego podnosi się temperatura wrzenia wody, która pozostaje w stanie ciekłym długo po tym, jak przekroczona zostanie normalna temperatura wrzenia. Dlatego przyrządzane w nim potrawy szybciej się gotują.
Wpływ zmiany ciśnienia na gazy i ciecze wykorzystuje się w lodówkach. W jednym z rodzajów lodówek ciecz z niską temperaturą wrzenia zostaje najpierw, poprzez obniżenie ciśnienia, zamieniona w gaz. Ma to miejsce w rurkach stanowiących część systemu chłodzącego urządzenia. Podczas zamiany w gaz, substancja pochłania ciepło parowania z wnętrza lodówki, powodując jego ochładzanie. Następnie gaz jest skraplany w celu zamiany w ciecz. W tym przypadku substancja oddaje ciepło parowania, które za pośrednictwem systemu rurek znajdujących się w tylnej części lodówki zostaje wyemitowane do pomieszczenia.